22 Eylül 2016 Perşembe

"Leyli" romanımla ilgili, insanlıkla ilgili

Çok değerli Ahmet Niyazi Koç'un "Leyli" romanımla ilgili ve romandan yola çıkarak genel yaşama dair, insanlığa dair yorumlarını ve benim kendisine cevaben yazdığım yazışmaları buradada paylaşmak istedim. 
Buyrun, sevgiyle ve ışıkla.

Amcacım çookça teşekkürler benimle ilgili, yazdıklarımla ilgili tüm güzel değerlendirmeleriniz için. Ne de güzel yazmışsınız, yorumlamışsınız.  Bende çokça arıyorum o insanları, şükürler olsun az çok etrafımda var, daha fazlası ortaya çıksın diye yazıyorum yazıyorum yazıyorum. Hep umut doluyum, aksini hissedip düşünmek çözüm değil bari umut dolu olmaya devam edelim diyorum. Sevgiyle, ışıkla... 🙏👼💜🌷 Ahmet Niyazi Koç iyi ki varsınız, siz de bir "ışıksınız"

Ahmet Niyazi Koç
O GÜZEL İNSANLAR NEREYE GİTTİLER? Günlerdir etrafımda Dilara Koç'un LEYLİ'sindeki insanların benzerlerini arıyorum.Bulamıyorum. Meri,Behri,Zehra ana, ,Kamil Dayı,Rojina ve diğerlerinin nereye gittikleri ile ilgili bir ipucu bulabilirim diye dün gece kitabı yeniden okudum.

Sabaha karşı kitabı bitirdiğimde bu insanların izini bulamamıştım. Ama kafamda yeni bir soru belirdi: Bu güzel insanlar kendileri çekip giderken acaba güzel duygularını geride kalan insanlara mı bırakmışlardı? Bu sorunun peşinde bütün gün etrafımı araştırdım. 
Sordum soruşturdum, yok kalmamıştı. 

O güzel insanlar bu dünyadan çekip giderken o güzel duygularını da beraber götürmüşlerdi."Aşk?" dedim,"bir kaç tanesi kısa bir yaz mevsimine sığan bir masal" dediler. "Sadakat?" dedim "Hep aynı marka ruj kullanmak" dediler."Fedakarlık?" dedim,
"Yaşlılara sorun onlar bilebililr" dediler."Hasret?" dedim, "AVM'ye giderken evde unutulan akıllı tenofonun yokluğunun yarattığı acı" dediler.

Bir tek isimleri kalmış Dilara'nın kitabında. Sağol Dilara. Bu güzel insanların hiç olmasa isimlerini kitabında yaşattığın için teşekkürler.

Bu arada kitabı ilk  okuduğumda bir cümlenin altını çizmişim: yağmur yağarken bahçede çiçekleri sulayan Meri ile dalga geçene     Meri'nin cevabı:"Yağmur ayrı,ben ayrı.O da sulasın ben de." Kitabın en güzel cümlesinin bu olduğunu daha önce söylemiş miıdım?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder