4 Temmuz 2016 Pazartesi

Hayırla, huzurla, nurla...


Benim büyük kız Ramazan Ayını ilk duyduğunda, daha doğrusu ilk bunu sorguladığında, yaşı 4,5-5 idi. İlk gün, sofra hazırlığı, anacığım ve ben bir telaş sofra hazırlıyoruz, o arada soruyor anlatıyoruz Ramazan ayının önemini, "hımm tamam yarın bende oruç tutacağım." Dedi. Ezan okundu, oruçlar açıldı "Ee hani?" Dedi. "Ne ee?"Dedik. Ramazan abi gelmeden başladık ayıp olmadı mı?" Bizi aldı bir gülme, haydiii yeniden anlattık bu Ramazan mevzuu nedir? Bir benzeri geçen gün "Kadir gecesi"nde benim küçük kızda oldu, yaş kaç? Bu kadar olur 4,5, anlattık kısa öz, anlayabileceği şekilde, tam yatacak geri kalktı bu Kadir yakın arkadaşınız mı, O nun için mi dua ediyorsun anne, iyi biri mi bu Kadir, dus et iyi oldun dedi. Haydiii yeniden anlat.

Önce güzel anlattık, anlattığımızı sanıyoruz. Kur'an'dan anladığımızı vs.
Ama her ikisinede şunu anlattım, büyüğe artık daha derine inerek, küçüğe biraz daha sade öz anlatmaya çalışarak.

Her gün hayırlıdır, (sadece Cuma değil), her günün, her yaşananın bir hayrı vardır. Bir iyiliği, güzelliği vardır.
Kadir gecesinin hayrı bizim inancımıza göre ayrı özeldir, her gecenin ve gündüzün hayrı özel ve başkadır.
Ben en son üniversite 3 teydi galiba oruç tuttum, o vakte kadar aksatmadım, sonrasında tek tük, belli bir yıldır tutmuyorum.

İslam; akıl, insanlık, sevgi demiştik, yine diyelim.
Ramazan ayındaki bedenin dinlenmesi, beden, ruh, duygu, akıl nefsinin terbiyesi öğretisi benim için çok kritik bu konu, önem veriyorum.

Bunun her aya yayılmasını, tüm dünyaya yayılmasını istiyorum. Yani oruç tut tutma, bir fakiri, bir aç insanı, bir hastayı anlayıp, ona duyarlı olup, yardım eli uzatma imkanın varsa uzatabiliyorsan ve sen bunu her ay, her an yapıyorsan, her gerektiğinde yapıyorsan, Ramazanı her ay, her an yaşıyorsun demektir. Bu benim inancım.
Nefs. Kıskançsan, art niyetli isen, ailen açken sen tokluğunun doruklarındaysan, kuzenin akrabanın dedikodusunu yapıyorsan, iyiliğini istemiyorsan, sevgisizsen, güven vermiyorsan, acımasızsan, sapıksan, sokakta dayak yiyen kadına erkeğe yardım edeceğine merakla izliyorsan, kötüysen vb vb nefsini temizlemen şart ki, aç kalmak yeter mi sence bunca nefis kirliliğini temizlemek için?

Gelelim bugüne; anacığımın çokça rahatsızlıkları var, buna rağmen orucunu ay boyu hayırla tuttu, ona yanında oldukça sofralarını kurup orucunu açarken yanında olurken ki huzurum da ayrı, uçtum dünyayı kurtardım sanki, patates salatası yaptım mesela sanırsın dünya mutfağında çığır açtım. Aman ne heyecan ne heyecan.
Bugün şükürler olsun soframızfa bolluk vardı, aile dostlarımız, akrabalarımız sağolsun, bende yine bi telaş iftara yetişsin her şey diye, üstüne kahvesini yaptım gar kahvesini tabııkide:) bu huzur var ya bu huzur maşallah şükürler olsun.

Yani aslında sevgili dostlar, çocuklarıma da bunu anlatmaya çalışıyorum.
İşin özü; neye, kime inanırsan inan, içinde iyilik, iyi niyet, insanlık, saf sevgi, koşulsuz sevgi varsa, sofrandaki az çok aş helal ise, için dışın tertemiz ise, elin hayra gidiyorsa, ne olursan ol "insan ol" "sevgi ol" "ol" İşte o zaman zaten anlayacaksın ki herkes "bir" hepsi "bir" hepimiz "bir" . İşte o zaman o an, o ay, o gün, o gece, Cuma olsun, Ramazan olsun, Kadir Gecesi olsun hayırlı, uğurlu olur, olsun, oldu bile diyelim hep birlikte.

Hiç bir şey bulamadın, çocuk saflığında bak olaya, Ramazan Abi, Kadir arkadaş gibi, çocuk diyor ki her ne ise işin içinde bir sevgi var, iyilik var, iyi niyet var, güzel dualar dilekler var.
Olay çok basit, sade, "sevgi, saygı, güven, akıl, insanlık" "an" "ol" "bir"
Ülkeme, tüm dünyaya, inanan inanmayan her güzel, iyi insana, insanlığa, Ramazan'ın, her ayın huzurunu, hayrını, iyiliğini, paylaşımını, heyecanını, iyi niyet terbiyesini, güvenini, güzelliklerini, helalini tekrar tekrar yaşamasını nasip etsin.

Hayırla, huzurla, nurla...
Dilara Koç

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder